Vyjmutelná rovnátka: Mé zkušenosti

15. srpna 2013 v 18:49 |  Jiné
Rovnátka má dnes hodně lidí. Někdo však v dětství tuto možnost promeškal, takže si zuby musí napravit až v pubertě či dokonce v dospělosti (tam se ale většinou napravuje fixními rovnátky, s těmi zkušenost nemám). Tak či tak, přináším vám pár mých postřehů a rad, jak se dá žít s vyjmutelnými rovnátky a jak si na ně zvyknout.

Je to dobrá investice?
Rozhodně ano! Pokud se o tyto zuby starat nebudeš, druhé už nebudou a nezbyde ti nic jiného, než si platit protézy (fuj!). Mimochodem, stojí tak kolem dvou tisíc korun. Průměrná životnost je dva roky, pak nezbývá nic jiného, než je vyhodit a pokračovat s novými anebo ukončit léčbu.


Jak často je mám nosit?
To by ti měl říct tvůj stomatolog, obecně platí, že tak dvě hodiny denně a potom celou noc. Z vlastní zkušenosti však vím, že přes den si ten čas téměř nelze udělat, jelikož s nimi človek šišlá a není mu rozumět. Takže to švindluji a nosím je jen na noc. A výsledky jsou i přesto dobré a žádné poznatky k tomu doktorka neměla (samozřejmě jsem jí to neřekla), takže i takhle se dá:D.

Co všechno to obnáší?
Průběh léčby s vyjmutelnými rovnátky je podle mě lepší než s fixními, takže pokud máš na výběr, vol rozhodně tyhle (ale nemá smysl něco ukecávat, když máš opravdu křivé zuby). Hlavní je, že nejsi nijak omezována v jídle a první dny tě tolik nebolí pusa. Také s fixními musíš častěji na kontroly a může se ti uvolnit zámeček, takže další cesta k lékaři atd. Bohužel, jak jsem již zmínila, s vyjmutelnými člověk šišlá, takže se nedá vyjít někam mezi lidi, nemůžeš s nimi jíst ani pít (to možná tak ve vyjmečných případech), ale pokud umíráš hlady, dají se snadno vyndat. Na kontroly se chodí +- jednou za dva měsíce. Je dobré, že okolí nic nevidí, ale tvé zuby se přesto formují k lepšímu. Jednou za týden či za dva (přesný údaj ti řekne doktor) se musí rovnátka zvětšit speciálním "klíčkem". Problém nastává, když se jdeš večer bavit, to se hold tvůj chrup o ten den nezlepší.

Jak mám rovnátka čistit?
Já je na radu doktorky čistím kartáčkem, který již nepoužívám a občas koupím speciální tablety, které hodím do vody a zbavím tak rovnátka nečistot. Nedoporučuje se čistit je pastou na zuby, protože pak budou páchnout, zkrátka je potřeba koupit si speciální přípravky, pokud je chceš mít opravdu čisté. Chceš-li si je dát na den, nemusíš si čistit zuby, stačí jen vypláchnout pusu.

Co bych ještě doporučila
Určitě bych před začátkem léčby zašla na dentální hygienu. A u fixních rovnátek to platí dvojnásob, pokud si totiž zuby čistíš špatně, koleduješ si tak o pořádný malér. Ale ani u snímatelných nechceme nic zanedbat, takže si tam zajdi. Ukážeš tam, jak si čistíš zuby a řeknou ti, jak si je čistit správně, co používat za přípravky apod. Osobně jsem tam měla tři návštěvy a stálo to asi pět set korun.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Veškeré články na blogu jsou autorské (kopírovat se zdrojem). Ilustrace pocházejí od Inslee Haynes nebo z google.cz
Děkuji za návštěvu!